1000 neuvěřitelných příhod

[69]: Atlantik jako mrazivá rakev

Na mořském dnu Atlantiku před skupinou Azorských ostrovů odpočívá v hloubce kolem 2000 metrů téměř 900 lodí španělských a portugalských flotil, dopravujících zlato a stříbro. Před staletími tato plavidla v divokých bouřích ztroskotala a potopila se, hnána vichřicemi proti rozeklaným, ostrým skalám ostrovů. Na mořském dnu se tu teploty pohybuj kolem minus pěti stupňů, není tu kyslík, a proto žádné plísně ani hniloba. Na tomto hluboko zmrazeném pohřebišti zůstávají lodi včetně obsahu uchovány v původním stavu – tedy včetně pokladů miliardových hodnot. Nyní mají být vyzvednuty pomocí speciálních ponorek.

[73]: Nejjedovatější jed

Bakterie zvaná clostridium botulinum roste na nekvašených potravinách, jež jsou vzduchotěsně uzavřeny. Asi tak sedmi gramy z těchto bakterií vyrobeného jedu by bylo možné zabít veškeré lidstvo.

[78]: Ráj, který se potápí

V důsledku trvajícího oteplování naší Země stoupá mořská hladina kolem ráje jižních moří Tuvalu (severně od Fidži) tak výrazně, že už je pouze otázkou času, kdy se devět atolů a korálových ostrovů státu Tuvalu (9000 obyvatel) potopí do moře. Země se tu zvedá nad mořskou hladinu pouhých jeden až pět metrů. První atoly už děsivě zalévají mořské vlny a všechny hráze jsou ohroženy.

[91]: Před 80 miliony let vypadala včela jako dnes

V kapce pryskyřice našli přírodovědci tělíčko včely, jež žila před více než 80 miliony let a byla tehdy polapena pryskyřicí takzvaného mamutího stromu, sekvojovce obrovského. Je to nejstarší včela. Na jejích obrysech lze v pryskyřici zcela jasně rozeznat, že její zadní nožky byly jako u jejích dnešních příbuzných přizpůsobeny přenášet pyl. Včela už tedy před 80 miliony let našla tu správnou formu, pomocí níž mohla až dodnes uhájit svůj život.

[91-92]: Z jediné prapůvodní pevniny vzniklo pět kontinentů

Zemská pevnina, jež se před stamiliony let skládala z jediného souvislého prakontinentu, rozpadla se pod vlivem mohutných sil skrytých v zemském jádru. Tyto jednotlivé pevninské „kry“ se navzájem oddělily a putovaly pomocí tekutého jádra naší planety každá svou dráhou. V té době pronikalo velké množství lávy ze zemských hlubin na povrch Země a ničilo většinu života. Toto rozčlenění zemských mas se neuskutečňovalo – jak se předpokládalo dříve – v etapách, ale byl to nepřetržitý proces, který ještě dodnes nedospěl ke konečnému klidu. Měření laserovými paprsky a radioteleskopy prokázala, že Evropa se za rok od Ameriky vzdálí 1,5 centimetrů, vzdálenost mezi Indií a Jižní Amerikou vzroste o pět až šest centimetrů a Austrálie se k Havaji přiblíží ročně o sedm centimetrů.

[93]: Bumerang není vynález Australanů

Také naši evropští předkové chodili s bumerangem lovit, a sice už na konci kamenné doby, tedy zhruba před 20 300 lety. Podobný prastarý bumerang byl nalezen v Polsku, vážil 800 gramů a byl 71 centimetrů dlouhý. Podobá se sice australským vrhacím dřevům, je však zhotoven z jediného mamutího klu.

[98]: Papír je stár 5500 let

Egypťané drtili kolem roku 3500 př. n. l. dřeň papyrových stonků (odtud jméno papír). Z těchto stonků (šlo o šáchor) vyráběli velké, pozdějšímu pergamenu podobné listy. Ještě později vyráběli papír Číňané z bavlny a plátěného odpadu. Teprve roku 1841 přišel Friedrich Gottlieb Keller s metodou, jak vyrábět papír ze dřeva.

[101]: Zmrzlina z horských sněhů

Hippokratés (460-375 př. n. l.) předepisoval svým pacientům led, „protože osvěžuje tělesné šťávy a zlepšuje zdravotní stav“. Staří Řekové dopravovali do svých domovů horský sníh a míchali jej s ovocnou dření.

Roku 1530 přišel jeden cukrář z Catanie (Sicílie) na postup, jak vyrobit umělý chlad pomocí sanytru. Tak se zrodil předchůdce chladniček. V roce 1672 otevřel Sicilan Francesco Procopio de Cortelli v Paříži první kavárnu, kde se podávala zmrzlina. V roce 1790 vynalezla americká hospodyně Nancy Johnsonová první strojek na výrobu zmrzliny a prodala jej prezidentu Washingtonovi. 1799 založil Francouz vikomt Augustin Lancelot první německou kavárnu pro milovníky zmrzliny, hamburský pavilon Alster.

[112]: Mohou zvířata přijímat myšlenky? (výtah)

Na tomto světě se vyskytují ještě pořád jevy, jež se před našima očima dennodenně odehrávají, ale zůstávají nevysvětleny – ani věda na ně nezná odpověď. Tak například rychlost světla je dnes větší, než byla na začátku dvacátého století. K tomu dospěli vědci, ale nemají pro to žádné vysvětlení.

...

Nebo: termiti stavějí ve svých mohutných „hnízdech“ opravdová města, šest metrů vysoká, s obytnými domy, plochami, na nichž pěstují houby, větracími šachtami. Neméně než šest milionů jich spolupracuje jako podle geniálního architektonického plánu. Termiti jsou ovšem slepí!

Nebo: vypustíte-li poštovního holuba tisíc kilometrů za mořem, nalezne, přestože nemá ponětí o zeměpisu, svou cestu k domovu. Dokáže za den uletět bez přestávky 600 kilometrů. Holub je chytřejší než všechny radarové systémy - a nikdo neví proč.

[116]: Mozart nezemřel chudý

Podle obecně uznávaných představ znalců dějin hudby zemřel skladatel Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) chudý jako žebrák. Nebylo prý ani peněz vystrojit mu řádný pohřeb. Jistý vědec z Curychu se k tomu vyjádřil takto: „To všechno si vymyslili jen historiografové, aby celá story byla dojemnější, a proto zajímavější. Mozart byl velmi zámožný člověk. Vydělával čtyřikrát více než rektor gymnázia. Převedeno na dnešní příjmy, bylo to víc než 600 000 marek za rok. Že skončil bez rakve v hromadném hrobu, posypán vápnem, mělo zcela jiný důvod. Bylo to kvůli nebezpečí akutní tuberkulózy, jež tenkrát řádila v celé Evropě.“

[116-117]: Bohaté dědictví po chudákově synovi

Nikdo dosud nevysvětlil, jak univerzální génius Leonardo da Vinci (1452-1519) z malé italské osady Vinci mohl předvídat vynálezy, jež byly uskutečněny teprve staletí po jeho smrti. Co po sobě zanechal nemanželský syn notáře z Florencie a selského děvčete, který byl povoláním malíř, sochař, stavitel, přírodovědec a technik, to všechno se dnes zčásti nedá koupit (jako jeho světoznámý obraz Mony Lisy), zčásti představuje velký majetek.

Jeden Leonardem da Vinci napsaný rukopis stál při dražbě v New Yorku více než 16 milionů marek. Na 72 stránkách nakreslil a zapsal v letech 1506 až 1510 své představy o problémech astronomie, geografie, hydrauliky a mechaniky – dokonce se zabýval i podmořskými plavidly. Předchozí majitel rukopisu byl americký miliardář Armand Hamer. Koupil jej roku 1980 v dražbě asi za sedm milionů marek – a potom udělal s dědictvím italského Mistra dobrý obchod: vydělal na něm rovných devět milionů marek.

[133]: Život na Měsíci?

Americká měsíční sonda Clementine zjistila na jižním pólu Měsíce mohutné masy ledu. Jsou tu uloženy miliardy tun ledu, poslala na Zemi zprávu radarem. Aby ovšem byl život na Měsíci možný, bylo by potřeba pouze vyrobit dostatek kyslíku. Clementine byla první návštěvnicí Měsíce od přistání astronautů z Apolla v roce 1972.

[151]: Snob - bez šlechtického titulu

Když byli studenti měšťanského stavu přijati v 18. století na univerzitu v anglickém Cambridgi, byli děkanem uváděni do různých seznamů s poznámkou „s.nob.“. Byla to zkratka pro latinský výraz „sine nobilitas“, což znamenalo „bez šlechtického titulu“. Později se z toho vyvinulo označení pro lidi, kteří si přístup do „vyšších kruhů“ opatřili pouze za peníze nebo jiný úplatek.

[151]: Yankee a sýr

První bílí přistěhovalci, kteří se 1614 usídlili na území dnešního amerického státu Connecticut, byli Holanďané. Když se tam o dvacet let později objevili Angličané, byli tehdy už usedlými Holanďany podcenivě označováni za „Jan Kees“, tedy „mladý sýr“. Tak vznikla přezdívka pro obyvatele USA (Yankee).

[153]: První robot

České slovo robota znamená historicky práci nevolníka, robot potom člověka pracujícího namáhavě a bez odpočinku. Dnes žije slovo robot v podvědomí řady lidí navíc jako označení umělého člověka, kterého poprvé vytvořil český spisovatel Karel Čapek ve svém utopickém dramatu RUR (Rossum's Universal Robots). Tam označuje stroje jako roboty, jejichž postavy se podobají lidem a vyplňují bezdrátově předané příkazy. Slovo bylo přejato do všech jazyků.

[156]: Eva znamená život

Jména prvních lidí mají zcela zvláštní význam. Adam například je hebrejské slovo pro muže a původ má v „adamah“, což znamená totéž jako země nebo obyvatel země. Eva je něco jako „život“. Kain je „kovář“ a Abel znamená „vánek“ nebo „pomíjivost“. To je narážka na jeho krátký život.