slady

10.9.2004

Z elektronické brožurky Data on Denmark 2003 jsem se dozvěděl:

Denmark is a service society. We do services for others – and we do them for money.

Tak si tak vytvářím předběžnou představu, jak úředníci Rasmus a Olaf čekají frontu u úřednice Mette a ta bude zítra na oplátku chtít od těch dvou úředníků vyřídit zase nějaký jiný formulář.

No jo, ale když jsou Rasmus a Olaf placení za to, aby vyřídily papíry Mette, a Mette je placená, aby odbavila ty dva, kde se potom vytváří hodnota? Jeden obsluhuje druhého, druhý obsluhuje prvního, ale navenek jsou neutrální. Co budou dělat, až si budou chtít pořídit boty? Nebo až se budou chtít najíst?

Samozřejmě že je to nadsázka, ale podle tohoto odhalení se mi z mezinárodního hlediska zdá Dánská ekonomika dost nevýdělečná.

Všichni obyvatelé se přece nemohou zavírat v Dánsku jako do ulity. Čím se ta země živí?

Z produktů Dánska známe všichni ony pestrobarevné kostičky zvané Lego, ale snad to není vše, co mohou okolnímu světu nabídnout. Ještě zapátrám po proslavených a světoznámých produktech Dánska.


Odpoledne jsem si přečet, viz Hospodářské noviny – příloha Zdraví – z 8.1.2004, že Nejčastějšími dárci spermatu na světě jsou Dánové. Firma Cryos International je největší spermobanka na světě, přijímá sperma pouze od dánských dárců, vyváží do 40 zemí světa a poptávka roste především ve Spojených státech.

Tak už mi začíná svítat, kde berou peníze. Sami navzájem si dělají úředníky a svoje zlato vyváží do světa. :-)

Zpět na kalendář...