slady

Návod - Nahrávání z gramodesky

Motivace, aneb proč nahrávat z gramofonu do počítače?

Už jste si někdy povzdechli, že všechny vaše oblíbené písničky máte na gramofonu, ale nepouštíte si je, abyste si drahocené desky neošoupali či nepoškrábali?

Štve vás, že v dnešní době počítačů, nemáte všechny písničky v digitální podobě, abyste si je pouštěli třeba při cestě autem?

Proto si zálohujte své gramofonové nahrávky do počítače! Převeďte je třeba na hudební soubory MP3 a můžete si je s sebou vzít kamkoli chcete!

Jak propojit gramofon s počítačem

Budete potřebovat jedno hardwarové řešení (t.j. kabel na propojení) a trochu softwaru.

Běžné jsou stařičké gramofony Tesla, které měly vzadu konektor, který se nazýval „pětikulík“, evidentně se tak nazýval proto, že má v sobě místo na pět kulíčků. :-)

pětikolík – 5 pin DIN

Takto vypadá konektor pětikolík či 5-pin DIN na zadní straně gramofonu.

Odborně se tento konektor nazývá „5-pin DIN“, neboť vychází z německé normy DIN.

Jako vstup do počítače poslouží konektor zvaný audio jack (vyslovuje se [džek]), kterým se běžně připojuje mikrofon. Na soušasných počítačích PC/ATX mívá růžovou barvu.

audio jack

Toto je „audio jack“ do počítače.

Drobná potíž ovšem je, že se kabel na propojení pětikulíku a jacka dávno nevyrábí, protože, jak mi decentně v obchodě naznačili, je to sto let za opicema. Propojovací kabeláž si tedy budeme muset vyrobit sami.

Dál se nedostanete, pokud nejste aspoň trochu kutilové.

Budete potřebovat pájku a věci na pájení, jako jsou např. cín a kalafuna.

Kupte si:

Důležité je konektory správně propojit. Chvilka hledání na Internetu mi našla tyto stránky pro 5-pin DIN a audio jack. Máme vyhráno, a pokud neuděláte studený spoj, můžete nahrávat z gramce do kompu. :-D

jak propojit audio jack a pětikulík (5-pin DIN)

Takto se propojuje audio jack a pětikulík.

Obrázek ukazuje, jak vodivě propojit oba konektory.

Pozor!

Uvědomte si, že při pájení k sobě otočíte konektor pájecí stranou, takže vývody uvidíte na druhé straně!

Pokud máte štěstí, a pětikulík je číslovaný, nejde se splést. Propojení je následující:

význam (kanál) pětikulík jack
zem (uzemění) 2 (horní) tyčka
pravý kanál 4 (prostřední) kroužek
levý kanál 1 (krajní) špička

Máte-li zkušenosti s pájením, víte už co dělat: zapnout pájku, rozehřát kalafunu, nabrat cín, pokovit vývody... Dejte si pozor, ať na sebe necáknete cín – mrskající se drátky jsou mršky :.-(

Poznámka

Pokud máte vícežilový kabel, vyberte si pro zapojení vývodů libovolnou žílu.

Pokud ale máte stíněnou dvoulinku, použijte stínění jako audio-zem, jak se to běžně v amatérských konstrukcích dělává. Dvě žíli potom využijte normálním způsobem na levý a pravý audio kanál.

Vývody konektorů jsou blízko u sebe, a tak si dejte pozor, ať nejsou navzájem vodivě spojeny některé vývody, které nemají být. Dobře pro kontrolu poslouží měřák odporu diod, kterému říkáme „pípmetr“.

Nahrávání a software

Když už máte kabel hotový, zbývá ho zapojit do počítače. Nejdříve připojte pětikolík na výstup gramofonu, potom zasuňte jacka do počítače (většinou je to růžová zdířka, nebo je u ní nakreslen mikrofon, ale nemusí být nijak výrazně označena – experimentujte). Zapněte gramofon, přepněte správné nastavení, jako je rychlost desky, ať Kája Gott nezpívá hlasem Hanky Zagorové, zapněte správný čudlík – mně se například stalo, že se gramofon pustil, ale místo pohádky začal zpívat Dalibor Janda, protože bylo zapnuté na výstup rádio.

Software, který použijete pro nahrávání si vyberte sami. Pokud používáte Linux, určitě zpaměti vyjmenujete všechny parametry programu lame. Ale uživatelé Microsoft Windows většinou potřebují nějak postrčit, aby věděli co a jak.

Pro převod souborů do formátu MP3 se nejlépe osvědčil program CDEX, který je ke stažení zdarma!

Pokud si chcete vypálit normální audio CD, dobře poslouží běžný program Nero, zvolte audio CD nebo CDDA.

autor článku: slady, 3. května 2006